V tomto školním roce pokračujeme v projektu Pohodová Sekaninka III za finanční podpory Moravskoslezského kraje v dotačním programu Podpora aktivit v oblasti prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže pro školní rok 2023/2024.
Cílem je poskytovat primární prevenci zaměřenou na podporu duševního zdraví žáků, na posílení sociálních vztahů a zkvalitnění sociálního klimatu ve třídě, předcházet a minimalizovat rizikové projevy chování, vést žáky k zaujímání zdravých životních postojů.
Klíčové aktivity zaměřujeme na žáky obou stupňů, zákonné zástupce žáků a pedagogy. V průběhu celého školního roku probíhají aktivity, při kterých spolupracujeme s odborníky, zejména zkušenými psychology, lektory z oblasti prevence sociálně patologických jevů, právníky, pedagogy aj.
V září proběhly v naší škole dvoudenní Adaptační kurzy pro žáky 6. tříd, které byly nově vytvořeny z žáků loňského 5. ročníku. Lektoři ze Střediska volného času Ostrava-Zábřeh pro ně připravili různé aktivity, cvičení a hry na posílení vzájemných vztahů, komunikaci a stmelování kolektivu. Vydatně jim pomáhaly třídní učitelky. Večerní program a společně strávená noc se spolužáky v tělocvičně se stal pro mnohé nezapomenutelným zážitkem.
V rámci stmelování kolektivu třídy, které mají nového třídního učitele, žáci absolvovali zajímavý a zábavný workshop primární prevence vedený lektorem z Poradny pro primární prevenci. Program se skládal z několika částí, ve kterých se aktivně a se zájmem zapojili nejen všichni přítomní žáci, ale i samotný třídní učitel.
Do projektu Pohodová Sekaninka III se už zapojili i pedagogové, kteří se zúčastnili vzdělávání na téma Výchova ke zdraví zážitkově. Cílem semináře bylo praktickými ukázkami vzdělávacích aktivit a her poskytnout pedagogům nástroj, který pomůže při vzdělání, výchově a motivaci žáků k přijetí zásad zdravého životního stylu jako přirozené potřeby pro život.
Nyní připravujeme program pro rodiče na téma “Jak mluvit s dítětem“ pod vedením zkušené lektorky, psycholožky PhDr. Sylvie Navarové z Centra psychologických služeb.
Aleš Moravec, metodik prevence