V úterý 21. 9. 2021 zavítali žáci 9. ročníku na Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava, kde se konala přehlídka středních škol porubského obvodu nesoucí název Tvoje škola je hned za rohem. Na této akci se vedle sebe prezentovaly státní i soukromé školy, odborné školy i gymnázia a pro žáky tak bylo snazší se na jednom místě seznámit se širokou škálu studijních oborů, které porubské školy nabízejí, vyzkoušet si na místě některé z pestrých aktivit jednotlivých škol a třeba mezi těmito středními školami najít tu svou budoucí.
Tak zněl název konference, která proběhla v pátek 17. 9. 2021 v Centru Pant. Mezi hlavní témata konference patřila zejména odpověď na otázky, proč rozvíjet kariérové poradenství již na základní škole, jak vypadá práce kariérového poradce, důvod podpory této pozice na školách a jak vnímají tuto spolupráci firmy a zaměstnavatelé. O své zkušenosti z práce kariérového poradce se podělila i kariérová poradkyně naší školy Mgr. Ivana Štruncová, která hovořila o tom, jak budovala prostor pro poradenské aktivity v rámci školy, a jak důležitá je podpora vedení i kolegů, i o tom, jak forma online konzultací v minulém školním roce vytvořila zcela nový prostor pro témata spojená s volbou profese nejen u žáků, ale také u jejich rodičů.
V odpolední části proběhla diskuse se zástupci zaměstnavatelů organizujících pro žáky exkurze. Mnohých z těchto online exkurzí se zúčastnili také naši žáci vycházejících ročníků, např. ve firmách TietoEVRY/Tieto Czech s.r.o., Stora Enso, Maxion Wheels Czech či v Moravskoslezské vědecké knihovně Ostrava.
Začátek školního roku je již tradičně spjatý s projektem Pěšky do školy, který na Sekanince letos proběhl již potřetí. Ve čtvrtek 16. září ráno se žáci sešli na dvou stanovištích u Duhy a u prodejny Albert, aby pěšky nebo na koloběžce, dorazili do školy. Na cestu se vybavili transparenty a plakáty s motivem projektu. Před školou na ně čekalo hudební přivítání. Slavnostní zahájení s významnými hosty a zdravá svačinka byly dobrým startem do nového dne. Dopoledne pak bylo věnováno environmentálním, dopravním a sportovním aktivitám.
Tento celostátní projekt má za cíl zvýšit počet dětí, které se budou dopravovat do školy pěšky, na koloběžce nebo na kole, přičemž motivovat ke zdravému způsobu pohybu chtějí organizátoři projektu nejen děti, ale i samotné rodiče. Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová, která se aktivně jízdou na koloběžce akce zúčastnila, uvedla: „Mnoha dětem pohyb stále chybí. Přínos pohybu v podobě chůze je nepochybný. Pokud rodiče nechají auta doma a s dětmi vyrazí do škol pěšky, získají společné zážitky. Čas, který tak spolu stráví, navíc přispěje rodinným vztahům. Pěší cesta do školy se může stát tradičním společným rituálem, stejně jako večerní chvíle čtení dětem. Doba, kterou pravidelně smysluplně strávíme se svými potomky, přináší dětem pocit bezpečí a jistoty.“
Přínos projektu Pěšky do školy je značný. Kromě již zmíněných společných zážitků, děti, které pravidelně chodí pěšky, se nejlépe naučí zásadám bezpečného pohybu po ulici. Význam pro získání těchto návyků mají i rodiče či příbuzní, kteří nejmenší děti do školy doprovází. Zanedbatelné není ani zmenšení vlivu automobilů na životní prostředí. Proto je-li možné volit mezi chůzí a dopravou autem, věříme, že bude vítězit první uvedená možnost.
Minulý školní rok byl pro žáky velmi náročný. Vzdělávali se distančně, poté rotačně, prezenčně se znovu mohlo vyučovat až ke konci školního roku. Sotva se žáci ve škole aklimatizovali, začaly prázdniny. Žáci se tedy většinu času jen slyšeli ve svých počítačích, vídali se na kamerách, osobního kontaktu nebylo mnoho.
V novém školním roce jsme chtěli žákům co nejvíce pomoci v navazování předchozích vztahů, posílit třídní kolektiv. Žáky po příchodu do školy čekal týden plný aktivizačních a seznamovacích her. Měli tak možnost zjistit o svých spolužácích věci, které dosud nevěděli, mnohdy přišli do tříd žáci úplně noví a toto byla cesta, jak jim usnadnit příchod mezi nové děti.
Žáci 6. ročníku to měli vůbec nejtěžší – přicházeli po dlouhé odmlce do školy, navíc na druhý stupeň, kde je čekají nejen nové zážitky, ale také nové předměty a povinnosti. Když žáci nastoupili do školy, hodiny ve škole trávili s třídním učitelem. Hráli nejrůznější aktivizační hry, vevnitř i na školní zahradě. Zjistili tak, co jejich kamarádi zažili o prázdninách, jaké mají zájmy, domácí mazlíčky, co jim dělá radost, na co se ve škole těší a na co naopak ne. Mezi hry, které žáky velmi bavily, patřila například úniková hra na školní zahradě. Děti se naučily pracovat ve skupinkách, tvořit tak tým a táhnout za jeden provaz. Každý v týmu vždy dovede něco a právě tyto schopnosti žáci objevili a naučili se tak spolupracovat. Noví žáci navíc mezi kolektiv zapadli rychleji, nebáli se oslovit spolužáky, spolužáci se nebáli oslovit je. Po každé aktivitě žáci vše probírali s třídním učitelem, pokud nějaká hra nešla podle představ, společně zjistili, kde se stala chyba a co udělat proto, aby se hra příště vydařila lépe. Pro žáky byl také připraven program ve Sportovním centru Fajne v Porubě, kde si vyzkoušeli squash, badminton a tanec, vše s profesionálními trenéry, kteří ovládali nejen daný sport, ale také práci s dětmi, a tak se ničeho nebáli ani žáci, kteří jindy sport odmítají. Sportovních aktivit se účastnily i paní učitelky, což posílilo třídu jako velký tým. Na konci programu byla vyhlášena vítězná třída, dále pak borec a borkyně dne. Právě tyto tituly byly pro žáky velkou motivací už na začátku.
Je velmi důležité, aby třída uměla spolupracovat a nehleděla jen na to, zda daný spolužák je, nebo není nejlepší kamarád. Celá třída by si měla věřit, a tak pojmy jako důvěra, spolupráce, komunikace a pomoc jsou hlavními motty třídnických hodin, které na žáky v průběhu celého školního roku čekají.
Nabízíme žákům bonusový program, ve kterém se mohou naučit to, co neumí, co jim chybí, v čem cítí svůj osobní limit. Chceme doplnit vzdělávací ztráty způsobené přerušením prezenční výuky.
Skupinové či individuální doučování žáků všech ročníků zejména v předmětech český jazyk, matematika, anglický jazyk začínáme už od 8. září 2021. Díky projektu Skupinové doučování žáků, který je financován z rozpočtu statutárního města Ostrava, a díky finančním prostředkům z MŠMT v rámci programu Národní plán doučování jsou aktivity zdarma.
Konkrétní informace o termínech schůzek obdrží žáci operativně od svých třídních učitelů.
Po dlouhém období distančního vzdělávání chceme v novém školním roce v oblasti prevence rizikových projevů u dětí a mládeže podpořit především obnovu klimatu ve škole, v jednotlivých třídách, v nichž zákonitě došlo k odtržení dětí z kolektivu vrstevníků. Projekt, který bude realizován průběžně od září 2021 do srpna 2022, bude financován z poskytnuté účelové neinvestiční dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje, dále se bude podílet na financování škola i zákonní zástupci žáků. Celková částka projektu je 147 300 Kč, dotace pokrývá 54,3 % plánovaného rozpočtu.
Preventivní aktivity zaměříme na oblast duševního zdraví jedince, posílení sociálních vztahů v kolektivu vrstevníků, pozitivní vyladění kolektivu třídy, zvládnutí plnění školních nároků, zejména po náročné a rozdílné práci při dlouhodobé on-line výuce, znovu nastavení pravidel soužití třídy, podporu vzájemných vztahů, zájmů jeden o druhého a na antistresové aktivity.
Projektu se budou účastnit žáci 2. – 9. tříd, včetně zákonných zástupců, pedagogů a odborných pracovníků. Připravena jsou témata vedoucí ke snížení rizikového patologického chování žáků a ke zlepšení komunikace rodiny a školy. V průběhu září a října se uskuteční projektové dny.