Rubriky
Nezařazené

Pokusné ověřování obsahu, metod a organizace vzdělávání podle vzdělávací oblasti „Člověk a technika“.

Naše škola se v tomto školním roce účastní pilotního ověřování rozvoje technického myšlení, technické tvořivosti a praktických činností žáků, které připravila pro základní školy katedra technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Projekt porovnává metodické postupy a výukové materiály na základě zpětné vazby od učitelů. Dává si za cíl kvalifikovaně určit, jakými formami výuky učitelé přispívají k dosahování očekávaných výstupů technického učení, jak propojit všechny zainteresované jedince a jak sdílet jimi vytvořené náměty na výuku. Nabízí nové, komplexnější pojetí výuky techniky.

V ověřování jde také o to, abychom žáky motivovali ke kladnému postoji k technice a užívání techniky v životě. Snažíme se jim představit základ pro osvojování zručnosti a budování tvůrčích dovedností, využívání vhodných nástrojů a pomůcek a rozvíjet v nich psychomotorické dovednosti a učit je technicky myslet.

Do pilotního ověřování jsou zahrnuty jak excelentně vybavené školy, tak školy s vybavením i několik desetiletí starým. Naše škola je někde v polovině cesty. Máme zrekonstruovanou dílnu, nově vybavenou základním nářadím, elektronickými stavebnicemi, konstrukčními stavebnicemi, 3D tiskárnou. Projekt realizujeme ve vybraných třídách třetího, pátého a sedmého ročníku.

Vzhledem k aktuální celospolečenské situaci jsme i pracovní činnosti museli přizpůsobit distanční výuce. Příprava a realizace online hodin je hodně náročná pro všechny zúčastněné, ale první výsledky se dostavují. Děti ze 3.B si v online hodině vyrobily náramek z knoflíků a korálků, žáci 5.A zase indiánský bubínek. Všechny výrobky jsou plně funkční, dětem tvoření přinášelo radost. Navíc zajímavé hodiny pracovního vyučování zpestřily dětem online vzdělávání.

Rubriky
Nezařazené

Finanční gramotnost ve 4. třídách

Ve čtvrtém ročníku jsme se v poslední době více věnovali financím. Rozvíjet finanční gramotnost u žáků je velmi důležité, ale ne jednoduché, zvláště když se s tím musíte poprat tzv. přes počítač. Naši žáci vše zvládli moc dobře i prostřednictvím právě probíhající online výuky a toto nám k práci v hodinách řekli:

Anička: „Prošli jsme si naše české bankovky, zjistili, kdo je na nich vyobrazený a jaké ochranné prvky na nich můžeme objevit, a nakonec jsme si vyzkoušeli, jestli je poznáme, i když paní učitelka nám zakryje čísla 100, 200, 1000 a tak.“

Jarda: „Zamysleli jsme se nad rozdíly mezi vyděláním peněz a ušetřením peněz a také co je to etické chování.“

Štěpán: „Někteří z nás zjistili, že doposud špatně říkali, že používají kreditku😊.“

Kája: „Dozvěděli jsme se nová slovíčka, která s hospodařením a penězi souvisí, například co to je úrok nebo schodek, a proč jsou některé výdaje nutné a jiné postradatelné.“

Barča: „Nejtěžší a největší úkol nás čekal nakonec – museli jsme si poradit s rodinným rozpočtem imaginární rodiny a pomoci jim najít cestu, jak a na čem začít šetřit. Protože jsme tento úkol plnili ve skupinkách, nebylo vždy lehké se shodnout.“

Úkoly i téma většinu dětí bavilo. Shodli se společně, že je pro spokojený život potřeba s penězi umět zacházet. Teď už jsou k tomu zase o něco blíže.

Rubriky
Nezařazené

Podpora digitální výuky na rok 2020 Statutárním městem Ostrava

Od vyhlášení nouzového stavu vzhledem k pandemii Covid-19 v březnu 2020 přešla výuka žáků na distanční formu vzdělávání a již koncem téhož měsíce jsme pro online výuku začali využívat platformu Microsoft Teams. Ta nabízí široké možnosti pro multifunkční a pestré učení a pro komunikaci žáků i vyučujících. S tím souvisí i náročnost na technické vybavení každého účastníka. V září 2020 jsme přivítali vyhlášení dotačního programu Statutárním městem Ostrava na podporu digitální výuky na rok 2020ve výši 100 000,– Kč, do programu se zapojili a příspěvek získali.

Finanční prostředky jsme využili k nákupu kamer pro zajištění přenosu obrazu při digitální distanční výuce. Žáci si takto zprostředkované informace lépe pamatují a zpětně vybavují. Učitelé pak docílí vyšší efektivity online vyučování a pro žáky je učení snazší a zábavnější.

Další prostředky jsme využili na zvýšení kvalifikovanosti pedagogů, kdy jsme zajistili vzdělávání učitelů u společnosti Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace v akreditovaném programu MSMT- 8584/2019- 1 -319 Office 365 efektivně pro všechny. Vzdělávání se účastnilo celkem 35 učitelů z celkového počtu 39. Přínosem vzdělávání bylo zvýšení znalostí a dovedností při práci v MS Teams.

Distanční digitální vzdělávání žáků obou stupňů základní školy jsme obohatili o výukové programy zakoupením školních licencí. Pro žáky 3.-9.ročníku výukový program Umíme to, www.umimeto.org – pro výuku českého jazyka Umíme česky, matematiky Umíme matiku a programování Umíme programovat.

Pro žáky 1.-9. ročníku jsme pořídili školní licenci portálu AlfBook www.alfbook.cz. Získali jsme tak neomezený přístup do těchto systémů nejen pro žáky, ale i pro všechny učitele. Využití není vázáno na statické místo a přístup je možný z každého počítače. Jejich prostřednictvím učitelé se žáky více procvičují učivo a prohlubují znalosti v mnoha předmětech. Žáci mohou v programech pracovat i samostatně, aby si upevnili své znalosti učiva základní školy. Je to velmi významná podpora digitální výuky.

Pro žáky 6. ročníku, kteří se učí ovládat klávesnici PC desetiprstovou hmatovou metodou v prezenční výuce v programu ATF, jsme nakoupili licenci  www.atfonline.cz, která žákům umožní přístup k výukovému programu i z domova z jakéhokoli počítače. Žáci jsou vedeni v distanční výuce učitelem k nácviku ovládání klávesnice všemi deseti prsty.

Celkové náklady na pořízení potřebných zařízení, aktivit a výukových systémů činí 99 101,– Kč. Zbylou částku 899,– Kč vracíme. Nepovažujeme za hospodárné vynakládat další prostředky za účelem využití dotace ve stoprocentní výši. Za finanční podporu digitálního učení jsme rádi, neboť již téměř rok věnujeme tomuto způsobu vzdělávání maximální pozornost, péči a nasazení.

Rubriky
Nezařazené

Pohádková cesta na hrad Slabikářov

Dne 30. listopadu 2020 se prvňáčci vydali na hrad Slabikářov, aby zachránili princeznu a získali svůj první Slabikář.

Po cestě plnili pět různých úkolů a pak slavnostně složili slib, kterým se zařadili do Řádů čtenářů.

Ukryté Slabikáře se jim podařilo najít a vše oslavili přípitkem. 

Mgr. Petra Vrbová

Rubriky
Nezařazené

Bezpečně vždy a všude

Projekt „Bezpečně vždy a všude“ proběhl s podporou financování z rozpočtu Statutárního města Ostravy.

Jednotlivé akce, které se uskutečnily během roku 2020 byly již zveřejněny na webových stránkách školy, ale také na nástěnkách, ve školním rozhlase i časopisu. Do akcí projektu se zapojili nejen žáci 1.- 5.ročníků, ale i někteří jejich rodiče, prarodiče a učitelé.

Cílem projektu je osvojit si pravidla silničního provozu, aktivitami zvýšit bezpečnost dětí v dopravním prostředí, naučit je zodpovědnému chování na chodníku i na komunikaci, přispět k omezení dopravních nehod a zdokonalit se v jízdě zručnosti. Zároveň děti mohly spolu s rodiči a prarodiči smysluplně strávit volný čas, což může být dobrá motivace pro další rozvoj společných volnočasových aktivit. 

     Závěrečná akce tohoto projektu byla v listopadu. Zaměřili jsme se na děti z 1. a 2. tříd ve školní družině. Mohly si vyzkoušet praktické jízdy zručnosti na koloběžkách na slalomové dráze mezi kužely. Byly také účastníky tzv. živé křižovatky, kde si  zopakovaly správné přecházení přes přechod se semaforem. Po splnění obou disciplín si vybraly jednu prostorovou dopravní značku, kterou nakreslily.

   Teoretická část probíhala po celý týden v budově školní družiny. Žáci se střídali v plnění nejrůznějších úkolů zaměřených jak na dopravní výchovu, tak na poskytování první pomoci. Formou hry si ověřovali, co všechno už znají a co by si ještě měli více doplnit a procvičit. Všichni zúčastnění získali drobné odměny a vítězové jednotlivých ročníků pak hodnotné věcné ceny. Tak tedy – bezpečně vždy a všude.

Rubriky
Nezařazené

Rozvíjíme v dětech poezii

V podzimních měsících se žáci 3. a 4. ročníků “ zúčastnili výzvy „Listopad – měsíc poezie“. Žáci tvořili básničky na libovolná témata a rozvíjeli si dovednosti v rámci čtenářské gramotnosti. Z rukou dětí tak vznikla řada roztomilých a originálních prací o zvířatech, věcech, rodině a dalších. Pro třídní učitele bylo těžké rozhodnout, která z nich byla nejlepší. Zdařilé básně byly oceněny jedničkou, některé z nich byly prezentovány ve školním časopise a na nástěnce v prostorách školy. Vztah k poezii budeme v našich žácích rozvíjet i dalšími aktivitami.