Naše škola se v tomto školním roce účastní pilotního ověřování rozvoje technického myšlení, technické tvořivosti a praktických činností žáků, které připravila pro základní školy katedra technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Projekt porovnává metodické postupy a výukové materiály na základě zpětné vazby od učitelů. Dává si za cíl kvalifikovaně určit, jakými formami výuky učitelé přispívají k dosahování očekávaných výstupů technického učení, jak propojit všechny zainteresované jedince a jak sdílet jimi vytvořené náměty na výuku. Nabízí nové, komplexnější pojetí výuky techniky.
V ověřování jde také o to, abychom žáky motivovali ke kladnému postoji k technice a užívání techniky v životě. Snažíme se jim představit základ pro osvojování zručnosti a budování tvůrčích dovedností, využívání vhodných nástrojů a pomůcek a rozvíjet v nich psychomotorické dovednosti a učit je technicky myslet.
Do pilotního ověřování jsou zahrnuty jak excelentně vybavené školy, tak školy s vybavením i několik desetiletí starým. Naše škola je někde v polovině cesty. Máme zrekonstruovanou dílnu, nově vybavenou základním nářadím, elektronickými stavebnicemi, konstrukčními stavebnicemi, 3D tiskárnou. Projekt realizujeme ve vybraných třídách třetího, pátého a sedmého ročníku.
Vzhledem k aktuální celospolečenské situaci jsme i pracovní činnosti museli přizpůsobit distanční výuce. Příprava a realizace online hodin je hodně náročná pro všechny zúčastněné, ale první výsledky se dostavují. Děti ze 3.B si v online hodině vyrobily náramek z knoflíků a korálků, žáci 5.A zase indiánský bubínek. Všechny výrobky jsou plně funkční, dětem tvoření přinášelo radost. Navíc zajímavé hodiny pracovního vyučování zpestřily dětem online vzdělávání.